בולם נפילה נסוג

מגן אופטיק עבודה בגובהבולם נפילה נסוג | ציוד בטיחות לעבודה בגובה

עם שנים של מקצועיות בתחום העבודה בגובה, אנו גאים להציג במדריך מקוצר את מגוון בולמי הנפילה שלנו במגן אופטיק, בהם נעשה שימוש מדי יום במאות מפעלים ברחבי ישראל להגנה והצלת חיים.


מה הוא בולם הנפילה?

בולם נפילה נחשב כמנגון צמצום הנזק מנפילה. הבולם סופג את אנרגית הנפילה של עובד כך שהוא לא יפגע בעוצמה בקרקע ולא יינזק מהכוח הרב המופעל עליו מריתמת העבודה בזמן עצירה פתאומית וקשה. בדומה לחגורת הבטיחות שברכב, בתוך גוף הבולם (התוף) ישנה מערכת בלימה המופעלת באופן אוטומטי בעת משיכה מהירה של כבל/רצועת הבולם. בבולם משולב גם מנגנון בלימת זעזועים וכוח הבלימה יוקטן ויאפשר בלימה רכה יותר לעובד, כך הוא לא יפגע הן מהנפילה והן מהבלימה. לפי תקנות עבודה בגובה, אסור שהכוח המופעל על העובד בעת נפילה יעלה על 6KN (שישה קילו-ניטון או 600 ק"ג, כ- 6~ פעמים משקל העובד), ובולם נפילה נסוג מאפשר את התקנה הנוכחית בצורה הטובה ביותר.
הסרטון הבא מתאר בפירוט את כל שלבי הנפילה ואיך פועל בולם נפילה מתוצרת IKAR להגנה על העובד:

 

בולם נפילה נסוג יו-יו

בולם נפילה נסוג, הידוע בכינוייו בולם "יו-יו" בעקבות הדמיון למשחק הילדים, בולם נגלל או בשמו הלועזי Retractable Fall Arrester, הוא מכשיר הנועד לבלום נפילה פוטנציאלית של העובד.

mechanical-fall-arrest-devices-IKAR
בולם נפילה דו – זרועי בשימוש

הבולם כולל אמצעי קשירה הכרוך לאורך אורכו בתוך תוף הבולם. בדרך כלל בולם נגלל באורך של עד 10 מטר מגיע עם רצועה או חבל, ובאורכים גבוהים נהוג להשתמש בבולם כבל. מהצד השני, יש לעגון את הבולם לאמצעי עיגון ראוי. את אמצעי הקשירה יש לחבר לנק' עיגון ברתמת העובד לפי תקן EN 361. ניתן למשוך את אמצעי הקשירה של הבולם הנגלל מנק' העיגון של הבולם ועד לעובד, כדי לאפשר לו להגיע לעמדת העבודה תוך כדי ליווי העובד בטיפוס. הבולם מצויד בקפיץ מחזיר, אשר מחזיר את אמצעי הקשירה לגוף הבולם כאשר העובד מתקרב, ומכאן שמו נסוג / נגלל / יו-יו (Retractable).

 

 

שימוש נכון ותיקני בבולם נפילה נגללים מאפשר לעובד רדיוס עבודה כאורך אמצעי הקשירה, עבודה בטוחה, נוחות גבוהה ויעילות מירבית. במפעלים רבים נהוג להשאיר בולמים בנק' עיגון קבועות כך שהעובד רק נדרש להתחבר בעת עבודה בגובה. שימוש בבולמי נפילה קבועים מאפשר חיסכון בזמן עבודה וכמו כן רמת בטיחות גבוהה מאד. התקינה האירופאית לבולמי נפילה נסוגים היא EN 360:2002. התקן הישראלי מתייחס גם כן לבולמי נפילה נסוגים: ת"י 1849 -ציוד מגן אישי להגנה מפני נפילה מגובה \ חלק 7 – Retractable type fall arrester.

סוגי בולמי נפילה נסוגים במגן אופטיק:

אנו מייבאים עשרות סוגי בולמי נפילה, לפי דרישות מחמירות ובאיכות הגבוהה ביותר. היצרנים המיוצגים במגן אופטיק לעבודה בגובה הם היצרנים האיכותיים בעולם, וכל הציוד מיוצר ומגיע מאירופה. בגלל מורכבות המכשיר ומספר הדגמים האפשריים, אנחנו ממליצים לכם להעזר בסוכנים שלנו שמוכשרים כמדריכי עבודה בגובה. להלן מספר דוגמאות של בולמים פופולאריים:

בולם נפילה נסוג עם רצועה

בולם נפילה נסוג עם רצועה לרוב מיועד לגבהים קצרים יחסית שבין 2 – 10 מטר. בגלל האורך הקצר הוא יותר קומפקטי וקל משקל. 1רוב הבולמים כוללים מנגנון ספיגת אנרגיה (בולם זעזועים) מובנה, אך ישנם בולמים כמו בתמונה שמפאת גודל התוף, מחובר גם סופג אנריגה תקני בסוף הרצועה. יש לשים לב שבולם מהסוג הזה כולל גם תקן EN 360:2002 לבולם וגם תקן EN 355 לסופג האנרגיה. בחלק מהבולמים ישנה אינדיקצית שימוש קריטי, כלומר אמצעי ויזואלי המצביע על כך שהבולם יצא משימוש לאחר שהוא כבר ספג נפילה. בדרך-כלל באמצעות סימון אדום בטבעת העליונה. הנפוצים בבולמים רצועה הם בולמי נפילה 2 מטר, 5.5 מטר וכו'.


בולם נפילה נסוג עם כבל

2בולם נפילה עם כבל זהה בתכליתו לבולם רצועה. ישנם בולמים קצרים עם כבל למרחק של 2-10 מטר, אך לרוב השימוש בכבל נפוץ בבולמים של 12,18,24 מטר ואפילו יותר. השימוש בכבל מאפשר עבודה גם בתנאים קשים, כך הכבל לא יקרע בעת חיכוך גבוה עם פינות חדות או שחיקה. בעת עבודות חיתוך או ריתוך, מומלץ גם כן לעבוד עם בולם כבל. לעבודות בסביבות עבודה קשות בהן הבולם והכבל עלולים להתלתל ולהפגע וקיים גם בולם נפילה נסוג עם גוף אלומיניום. קיימים גם בולמי נפילה נסוגים מוגני נפיצות לעבודה בסביבות מסוכנות אלו.


בולם נפילה נסוג דו-זרועי

בולם נפילה נסוג דו זרועי, או בולם נפילה כפול, מאפשר עבודה בטוחה ומהירה במקומות בהם העובד נדרש לעבור ממשטחים שונים 3ולהיות בתנועה. בעבודה נכונה, בכל רגע נתון אחת הזרועות של הבולם מעוגנת והשנייה מועתקת ממקומה על-ידי העובד. בולם הנפילה מחובר לנקודת עיגון על רתמת העובד. חשוב לציין כי דרושה מיומנות גבוהה לעבודות עם בולם דו זרועי או עם סופג אנרגיה דו זרועי מכיוון שבזמן נפילה עשויות להסתבך ולהיפגע זרועות העובד בבולם וכן התילוי בו יימצא העובד עשוי להיות קשה לחילוץ. בולם דו-זרועי ידוע גם בשמו בולם נפילה נסוג דו-ענפי.


בולם נפילה משולב כננת

4בולם נפילה נסוג משולב כננת לחילוץ מאפשר ירידה בטוחה של עובד לחלל מוקף או לאיזור העבודה. בעת נפילה הבולם הנסוג פועל, בולם וסופג את הנפילה, ולאחר מכן ניתן לחלץ את העובד בעזרת הכננת המשולבת. בגבהים גדולים או בחלל מוקף עלולה להיות בעיה לחלץ את העובד ללא שימוש בכננת חילוץ. מצד שני, כננת לבדה לא נועדה לספוג את אנרגיית הנפילה, לכן נחוץ שימוש בשני הגורמים, או במערכת משולבת או בנפרד.

 

SKYLOTEC HSG-021 בולם נפילה נגלל
בולם נפילה נסוג יו-יו בעת עבודה על סל
Training-Education-מקצוענות בעבודה בגובהאנחנו במגן אופטיק יבואנים של חברות שונות בתחום בולמי הנפילה. חברת Skylotec מגרמניה, IKAR מגרמניה וחברת Protekt הפולנית. כל המוצרים אותם אנחנו מייבאים ומשווקים בתחום העבודה בגובה בעלי תקינה מתאימה, כולל אישורים ותקנים בין-לאומיים. אנחנו ממליצים לא להתעסק עם מוצרים לא תקניים בתחום העבודה בגובה, שכן מדובר בחיי אדם. בנוסף לבולמים המוצגים במאמר, אנחנו מייבאים ומספקים כבר עשרות שנים מגוון רחב של בולמי נפילה לעבודה בגובה, ונוכל לעזור ולייעץ לכם בכל דרישה ובקשה עם צוות המומחים וסוכני המכירות שלנו, שעברו בהסמכתם קורס מדריכי עבודה בגובה.
    ליצירת קשר וקבלת הצעות מחיר          ציוד עבודה בגובה במגן אופטיק